Zdravý chrbát

Šetrite si chrbát a dbajte na zdravý životný štýl

Spôsob života súčasnej populácie možno prevažne charakterizovať ako hypokinetický (t.j. nedostatok pohybu). Prejavuje sa to znížením telesnej zdatnosti a zvýšením civilizačných chorôb.

Negatívne symptómy spôsobu života súčasného pracovníka:

  • Väčšinu času trávi v sede (podľa neoficiálnych výpočtov ročne presedíme 3 000 hodín)
  • Máme osvojené rýchle pracovné tempo pribúdaním termínových prác
  • Kvôli pracovnému zaťaženiu v podniku a riešeniu neodkladných prác sa skracujú alebo rušia dovolenky
  • Prejavuje sa snaha čo najviac obmedziť alebo celkom vylúčiť pohybová aktivita (doprava do/zo zamestnania, v domácnosti, na vychádzke…)
  • Práca nadčas sa stáva súčasťou spôsobu života a priamoúmerne uberá z pozitívne pôsobiacich voľnočasových aktivít
  • Pribúdajú stresové situácie v rodinnom prostredí

Máte sedavé zamestnanie, alebo trpíte bolesťami v oblasti chrbta? Veľa šoférujete a musíte denne zvládať mnoho pracovných či domácich povinností? Pociťujete stres, alebo napätie? Práve pre Vás je vhodné cvičenie Zdravý chrbát Fit.
Zacvičíme si s mnohými pomôckami (overball, theraband) pri príjemnej modernej hudbe. Cvičenie je zamerané na úpravu svalovej nerovnováhy a posilnenie hlbokého stabilizačného systému.

Sedia vaše deti mnoho hodín denne nad knihami? Menej sa aktívne hýbu, či naopak venujú sa športu pri ktorom preťažujú jednu stranu tela viac ako tú druhú? Práve pre deti máme pripravený skupinový program Zdravý chrbátik pre deti.

Zatiaľ čo Vaše dieťa bude cvičiť v skupine, Vy si môžete u nás vypiť kávu, či čaj. V prípade záujmu sa môžete u nás objednať na masáž, alebo individuálnu fyzioterapiu.

Športujete, alebo trénujete? Máte pocit, že preťažujete jednu časť tela viac ako tú druhú? Trpíte bolesťami chrbta, alebo chcete bolestiam predchádzať? Máme pre Vás pripravený cvičebný skupinový program Zdravý chrbát a šport pod vedením fyzioterapeuta.

Cvičenia sú určené pre aktívnych športovcov. Pri cvičení využívame mnoho balančných pomôcok, aby sme aktivovali svaly o ktorých ste možno ani netušili, že ich máte. Správnym cvičením si posilníte posturálne svaly, zlepšite stabilitu a koordináciu.

Ste senior a trpíte ochorením chrbtice, alebo chcete bolestiam predchádzať? Sedíte via času pred televízorom, či počítačom, alebo sa naopak často namáhate pri rôznych činnostiach? Bolia Vás kĺby?

Ak máte chuť urobiť niečo pre svoje zdravie práve pre Vás je tu skupinové cvičenie Zdravý chrbát senior pod vedením fyzioterapeuta. Pravidelné cvičenie taktiež buduje svalovú hmotu, spevňuje kosti, zrýchľuje metabolizmu a zlepšuje flexibilitu, či koordináciu.

Cvičenie je prispôsobené potrebám a možnostiam seniorom. V skupine je otvorená komunikácia medzi klientmi a fyzioterapeutom, príjemná hudba a nálada.

Máte radi cvičenie s fitloptou? Pociťujete bolestí chrbtice, alebo chcete bolestiam predchádzať? Presne pre Vás je tu skupinový program, kde cvičíme s balančnou cvičebnou pomôckou- fitloptou. Naučíte sa na fitlopte správne sedieť a spoločne si balančným cvičením posilníme stred tela a upravíme svalovú nerovnováhu. Cvičenie s fitloptou úžasne zlepší Vašu rovnováhu, stabiltu a aj rovnováhu. Tešíme sa na Vás.

Pri športe dochádza k veľkému zaťaženiu a veľkým nárokom na organizmus človeka. Často dochádza k malým poraneniam a mikrotraumatam, ktoré vedú k ďalším komplikovaným zranniam. Pri každom športe zaťažujeme horné končatiny a dolné končatiny v rôznom pomere, záleží od typu športu. Najviac zaťaženým úsekom tela je však pri akomkoľvek športe telesné jadro (core) a to z toho dôvodu, že táto časť tela sa zapája pri akomkoľek pohybe. Telesné jadro tvoria svaly brucha, svaly chrbta, svaly panvového dna a bránica. Tieto svaly stabilizujú chrbticu, hrudný koš a panvu v reakcií na napätie vyvolané pohybom. Vo fyzioterapii označujeme jadro ako hlboký stabilizačný systém, v pilatese je označovaný ako stred tela. Core tréning podporuje pohyblivosť, stabilitu a silu, zvyšuje tým intenzitu, účinnosť a ucelenosť vykonávaných pohybov. Zároveň zlepšuje stabilitu i rovnováhu a znižuje riziko zranenia. V našom zariadení sa venujeme športovcom na rôznych výkonnostných úrovniach od amatérskych športovcov až po vrcholových profesionálnych športovcov. Intenzita cvičenia je prispôsobená podľa výkonosti klientov. Cvičenie je vykonávané s vlastnou váhou ale aj s rôznymi pomôckami ako sú therabandy, fitlopty, rolery, slidez a iné. Tieto pomôcky si môžu následne klienti zakúpiť aj na našej predajni pre tréning na doma. V skupine cvičí vždy 6-8 klientov maximálne aby sa dbalo na správne prevedenie cvikov.

Pozrite sa ako je zaťažovaný chrbát v rôznych polohách

 

Nedostatok aktívneho pohybu vyvoláva funkčné aj štrukturálne zmeny v organizme. Pri nedostatku pohybu sa metabolický proces ovplyvňuje a dochádza k zníženiu zásob energie. Dochádza tak k poklesu výkonu a zhoršuje sa  kvalita pohybových programov, koordinácia a presnosť pohybu. Pri strednom pohybovom zaťažení sa pohybový systém udržuje vo funkcií a štruktúre a jeho výkon sa tréningom postupne zlepšuje, pozitívne to ovplyvňuje aj metabolické funkcie a stúpa pocit zdravia a vnútornej pohody, najmä pokiaľ pohyb prichádza z vlastnej iniciatívy a potreby. Pri preťažovaní pohybového aparátu vznikajú mikrotraumy prevádzané jazvami po zhojení a po dlhšej dobe dochádza k obmedzeniu pohybu pre únavu pri dlhodobom opakovaní rovnakého pohybového úkonu alebo sa objavuje bolesť s preťaženia a môže dôjsť až ku štrukturálnym poruchám ovplyvňujúcim nepriaznivé pohybové chovanie.

Terapia aj prevencia

Skupinové cvičenie zdravý chrbát je nielen terapeutické cvičenie ale slúži aj ako prevencia, aby ste predišli problémom s chrbticou. Na cvičení zdravý chrbát sú vítaný ľudia, ktorí sa chcú naučiť a osvojiť si správne pohybové stereotypy a chcú predísť bolestiam nie len chrbtice ale ťažkostiam s celým pohybovým aparátom. Budeme využívať výučbu, prácu s telom a praktické uplatnenie ergonomických zásad. Vo fyzioterapii sa najčastejšie využíva pri liečbe chronických bolestí chrbtice.

Pre čo najvyššiu kvalitu cvičenia je maximálna kapacita 8 ľudí. Fyzioterapeut sa tak môže venovať klientom aj jednotlivo, aby ste mali nie len dobrý pocit z cvičenia ale aj s úžitok.

Použitá literatúra:
Hrčka, J. Kapitoly zo športovej zdravovedy vysokoškoláka. vyd. Žilina: EDIS, 2009. 134s. ISBN 978-80-554-0096-9

VÉLE, F. Kineziologie. vyd. Praha: Triton, 2006. 375s. ISBN 80-7254-837-9