Vyšetrovací postup slúži k zhromaždeniu informácií potrebných pre analýzu postúry aj pohybu, ktorá je následne podkladom pre návrh terapeutického postupu. Súčasný stav pohybovej sústavy je dôsledkom predchádzajúcich stavov a preto je nutné sa zoznámiť s fyzickým aj mentálnym vývojom osobnosti, s ktorou nadväzujeme kontakt a od ktorej chceme získať anamnézu o postupnom vývoji ťažkostí.
Skôr ako sa rozhodneme pre vhodnú a zodpovedajúcu voľbu pohybovej terapie, je nevyhnutné vykonať zodpovedné a dôkladné vyšetrenie pacienta a to:
- Verbálne anamnestické vyšetrenie – osobná anamnéza pacienta (vysoký krvný tlak, prekonané ochorenia a úrazy…, v neposlednom rade subjektívne pocity klienta ).
- Goniometrické vyšetrenie, pri ktorom hodnotíme aktívny aj pasívny rozsah pohybu pacienta v jednotlivých kĺboch.
- Svalové vyšetrenie, kde hodnotíme svalovú silu, trofiku a svalový tonus. Vykonáme aj vyšetrenie skrátených svalových skupín.
- Kineziologické vyšetrenie, ktoré delíme na statické a dynamické. Vyšetrujeme aspekciou aj palpáciou (pohľadom aj pohmatom). Statické vyšetrenie je v stoji, dynamické vyšetrenie je počas pohybu či chôdze.
- Funkčné vyšetrenie hodnotíme na základe sebestačnosti, samostatnosť napr. pri osobnej hygiene, pri doprave…. Kontrolujeme použitie správnej opory v prípade, že má klient barle. Správne zapájanie svalov pri jednotlivých pohyboch.
Použitá literatúra:
HROMÁDKOVÁ, J. a kol. Fyzioterapia. vyd. Vyšehradská: H & H, 2002. 428 s. ISBN 80-86022-45-5
VÉLE, F. Kineziologie. vyd. Praha: Triton, 2006. 375s. ISBN 80-7254-837-9