IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) predstavuje moderný terapeutický prístup v oblasti fasciálnej mobilizácie a celkovej terapie fascií ľudského tela. Prístup má pôvod v tradičnej čínskej medicíne, známy pod názvom GUA SHA, ktorí ako prví začali používať určité nástroje na „škrabanie“. Technika známa ako IASTM vznikla v 90. rokoch minulého storočia v USA. Za jej zakladateľa sa považuje David Graston, ktorého koncept vychádza z poznatkov anglického ortopéda Jamesa Cyriaxa.
Terapia má široké využitie v rámci ovplyvnenia denzifikácie a fibrózy fascií, pričom pôsobením IASTM nástrojov dochádza vo fasciách ku vzniku stresového podnetu, tlaku a tepla, čo napomáha v rámci správneho fungovania fascií.
Medzi hlavné výhody používania nástrojov je možné zaradiť šetrenie si vlastných rúk, dosiahnutie väčšieho efektu terapie než s rukami v určitých prípadoch a rozšírenie a zlepšenie palpačných schopností. Pri používaní nástrojov sa používa tlak, ktorý by nespôsobil bolesť v zdravom tkanive. Silu tlaku prispôsobujeme proporcionálne k stavbe tela pacienta. Tlak progresívne zmenšujeme od ramena po ruku a od bedra po nohu. V oblasti hlavy používame minimálny tlak, pričom tento tlak progresívne zvyšujeme smerom k panve. V oblasti svalových brušiek používame väčší tlak, zatiaľ čo v oblasti retinakúl a kĺbov využívame menší tlak. Dĺžka trvania využitia IASTM nástrojov predstavuje 3-5 minút na dosiahnutie ovplyvnenia denzifikácie a 2 minúty na stimuláciu fibroblastov. Terapiu pomocou IASTM nástrojov je možné robiť aj na sucho aj s využitím vazelíny teda na mokro. Pri terapie s využitím nástrojov je možné uplatniť pasívny, aktívny či aj asistovaný pohyb.