Cvičenie s fitloptou

Bolesť chrbta je jednou z najčastejších zdravotných komplikácií, ktoré obmedzujú ľudí pri bežných činnostiach. Príčinou bývajú často svalové dysbalancie, ktoré sú spôsobené napríklad:

  • svalovou inaktivitou,
  • nadmernou jednostrannou záťažou,
  • zlým držaním tela, nesprávnymi pohybovými stereotypmi,
  • nadváhou až obezitou
  • alebo stresom.

Ľudia často vyhľadávajú lekárov, fyzioterapeutov a iných odborníkov, aby im pomohli s ťažkosťami a pritom majú riešenie veľa-krát pred sebou. Veľa ľudí má doma pohodenú fitloptu, či už v obývačke alebo vyfúkanú v skrini a myslia si, že je to len „guľa“, na ktorej sa dá sedieť. Áno, to je pravda, fitlopta je veľmi dobrá na sedenie, tzv. dynamický sed, kde dochádza k neustálej aktivite svalov, správnej činnosti medzistavcových platničiek, ktoré sú hydrodynamické a sú vyživované zo stavcov pri striedavej kompresií a relaxácií. To však nie je jediná výhoda fitlopty. Kým sa stala fitlopta obľúbeným doplnkom fit centier a domácnosti bola vymyslená ako rehabilitačná pomôcka na cvičenie pri rôznych zdravotných problémoch.


Môžeme ju využívať na vyťahovanie skrátených svalov, posilnenie oslabených svalov, následne na vyrovnanie dysbalancií. Ďalej môžeme robiť rôzne koordinačné, balančné ale aj ľahké kondičné cvičenia. Veľkou výhodou fitlôpt je, že sú určené pre širokú škálu cvičencov, od malých detí, cez dospelých až po seniorov. Veľkou výhodou je, že cvičenie na fitlopte môžu využívať aj tehotné ženy, tiež deti s neurologickou symptomatikou ale aj športovci v rámci kompenzačných cvičení, zároveň je to aj veľmi dobrá pomôcka pre skupinové cvičenia.

 

Taktiež je veľmi dôležitý výber fitlopty. Pre ľudí s výškou od 135 do 160 cm je vhodná fitlopta s priemerom 55 cm, pre osoby s výškou 160 až 180 cm sú vhodné fitlopty s priemerom 65 cm a pre osoby vyššie ako 180 cm sú vhodné fitlopty s priemerom 75cm. Sú vyrábané aj iné priemery, ale najčastejšie sa vo fyzioterapií používajú tieto.

 

Pri sedení na fitlopte by sme mali mať pri vzpriamenom sede podsadenú panvu, kolená by mali byť nižšie ako panva. Uhol medzi trupom a stehnom by mal byť väčší ako 90 stupňov a oprieť by sme sa mali stabilne o celé chodidlá.


Netreba sa báť cvičenia, pretože cvičenie na fitlopte je aj veľmi zábavné, čo platí dvojnásobne pre skupinové cvičenia. Na začiatok je vhodné nájsť skúseného fyzioterapeuta respektíve trénera, ktorý má skúsenosti s daným cvičením, a to platí dvojnásobne v prípade, ak už máte zdravotné ťažkosti.